Copyright 2019 | Created with Adrianov Projekt

mgr Jadwiga Adrianowska

78-520 Złocieniec

ul. Mickiewicza 15

tel.509921639 / 509921203

adrianov.projekt@gmail.com

 

Zasady projektowania obiektów użyteczności publicznej

 

Budynki użyteczności publicznej przeznaczone są dla pożytku ogółu ludności, dlatego też muszą nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być bezpieczne i wpisywać się w zasady Prawa budowlanego. W jaki sposób się je projektuje, aby spełniały niezbędne kryteria?

 

Klasyfikacja budynków użyteczności publicznej

 

Budynki należące do tej grupy to m.in. ośrodki oświaty, szkolnictwa wyższego, opieki zdrowotnej, handlu, gastronomii, kultury i sztuki oraz kultu religijnego. Są to także obiekty przeznaczone do świadczenia różnego rodzaju usług, choćby w zakresie turystyki, transportu lotniczego i drogowego oraz sportu. Mogą przebywać w nich liczne grupy osób, dlatego ich użytkowanie musi być nie tylko wygodne, ale także bezpieczne.

 

Reguły projektowania obiektów użyteczności publicznej

 

Projektowanie tego typu budynków wymaga przede wszystkim spełnienia norm w zakresie bezpieczeństwa konstrukcyjnego i pożarowego, zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, zabezpieczenia przed hałasem, a także oszczędności energii. Spełnienie tych reguł stoi nie tylko w gestii architekta, ale także projektanta, który zajmie się późniejszą aranżacją wnętrz. Przy tego typu inwestycjach niezbędne jest również spełnienie wymogów odnośnie założonego wcześniej budżetu.

 

Dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnością

 

Na etapie konstruowania i wyposażania, fachowcy muszą także wziąć pod uwagę użytkowników obiektów, którzy będą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Niezbędne będą m.in. podesty i podjazdy do bezpiecznego wjechania na teren budynku, antypoślizgowe powierzchnie, odpowiednio szerokie wejścia (co najmniej 90 cm, a maksymalnie 100 cm), ergonomiczne klamki, przyprogowe listwy z małym spadkiem, korytarze o minimalnej szerokości 120 cm, a także dostosowane do wózków inwalidzkich toalety i pomieszczenia sanitarne.

Jak widać projektowanie obiektów użyteczności publicznej to nie tylko kreatywność, ale przede wszystkim wpisanie się w szereg zasad wynikających z przepisów Prawa budowlanego. W przypadku projektów wnętrz, zachęcamy do skorzystania z usług naszej pracowni, która doskonale wie, jak spełnić te reguły, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki wnętrz.

Zasady projektowania obiektów użyteczności publicznej

03 października 2019
projektant wnętrz

BLOG