Projektant wnętrz to osoba, która powinna posiadać nie tylko przygotowanie warsztatowe, ale również pewne predyspozycje osobowe. Tylko dzięki takiemu połączeniu będziemy mieć pewność, że zrealizowany projekt będzie nie tylko zgodny z zamysłem samego projektanta, ale przede wszystkim idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

 

4 główne cechy dobrego projektanta wnętrz

 

  • Doświadczenie. To pierwsza rzecz, jakiej zwykle oczekują klienci. Doświadczenie jednak wcale nie musi oznaczać kilkudziesięciu lat działalności na rynku. Chodzi tutaj raczej o zakres zrealizowanych do tej pory projektów. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z projektantem wnętrz, powinniśmy poprosić go o udostępnienie portfolio. Jeśli portfolio będzie bogate, a realizowane prace przypadną nam do gustu, powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług danego profesjonalisty.
  • Wyobraźnia. Być może brzmi to zbyt górnolotnie, jednak wyobraźnia w pracy projektanta wnętrz tak naprawdę odgrywa kluczową rolę. Jest szczególnie ważna, jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza niepowtarzalnego, dostosowanego do naszych potrzeb, a jednocześnie estetycznego. Projektant wnętrz to kreatywny rzemieślnik, który rzeczy funkcjonalne potrafi uczynić pięknymi. Wyobraźnia jest bardzo ważna również w przypadku wnętrz wymagających specyficznego podejścia, np. gdy pomieszczenia są nieustawne, o skomplikowanych kształtach, nietypowych metrażach itp.
  • Komunikatywność. Projektant wnętrz musi mieć umiejętność współpracy z ludźmi, gdyż tak naprawdę pracuje dla nich. Powinien umieć w prosty sposób wyjaśnić klientowi swój zamysł, zrozumiale opisać projekt i na każdym etapie informować o przebiegu prac. Klienci często mają wiele wątpliwości i pytań, a zadaniem projektanta jest przeprowadzenie ich przez złożony proces tworzenia i realizowania projektu.
  • Elastyczność. Każdy dobry projektant wnętrz wykonuje swoje zadania z uwzględnieniem indywidualnych preferencji klienta. A potrzeby klientów bywają naprawdę różne, dlatego profesjonalista musi wykazywać się sporą dawką elastyczności. Musi znaleźć kompromis między proponowanymi przez siebie rozwiązaniami aranżacyjnymi a oczekiwaniami klientów, które bywają niekiedy bardzo nietypowe. W przypadku realizacji projektów domów czy mieszkań prywatnych jest to szczególnie ważne, gdyż w tym przypadku nie ma sprawdzonych rozwiązań. Potrzeby domowników mogą być różne, a projektant wnętrz musi je uwzględnić w realizowanym projekcie.

 

 

Jakimi cechami powinien odznaczać się projektant wnętrz?

04 listopada 2019
projektant wnętrz

BLOG

Copyright 2019 | Created with Adrianov Projekt

mgr inż. arch. Linda Szymańska

78-520 Złocieniec

ul. Mickiewicza 15

tel.509921639

adrianov.projekt@gmail.com